Konacık Mahallesi Adliye Caddesi Adalet İş Merkezi No:17 A/6 Bitez -Bodrum Muğla
Bize Ulaşın 0(533) 308 38 61

Midede rahat bir his yaratan ve sağlığa önemli ölçüde fayda sağlayan ekşi mayalı ekmeği herkes beğenerek tüketiyor. Ancak bu ekmek çeşidi, lezzetli olması ile beraber, geç bayatlaması ve uzun sürede tüketilmesiyle öne çıkıyor. Ekşi mayaya ne kadar özenli bakılırsa ve ne kadar yaşlı olursa ekmekler de o denli sağlıklı, lezzetli ve uzun süre bayatlamayan bir ekmek oluyor. Doğru muhafaza edilmemesi durumunda, ekşi mayalı ekmek de diğer ekmekler gibi kısa sürede bayatlayabiliyor ve bozulabiliyorlar.

Peki ekşi mayalı ekmek nasıl saklanır? Uzun süre dayanıklı kalması nasıl sağlanır?

  • Mutfaktaki nem oranı her ortama göre değişiklik gösterir. Ortamdaki ısı, nem ve ortalama değerler bakterilerin çeşitliliğini etkiler. Dolayısıyla mutfak ortamınızın steril ve havadar olması ekşi mayalı ekmeğinizin bayatlama zamanına doğrudan etki eder.
  • Kalabalık aileler, ekşi mayalı ekmeği taze olarak tüketmeye özen göstermelidir. Kalan ekşi mayalı ekmek ise temiz ve kuru bir beze sarıldıktan sonra mümkünse kuru olan bir yerde muhafaza edilmelidir.
  • Ekşi mayalı ekmeğin tamamını hızlıca tüketemeyecek olanlar ise ekmekleri incecik dilimleyerek buzdolabı poşetine ya da saklama kabına yerleştirmelidir. Bu şekilde saklanan ekşi mayalı ekmek dilimleri, buzdolabında veya derin dondurucu da muhafaza edilmelidir.
  • Buzdolabında veya Derin dondurucuda bekletilen ekşi mayalı ekmek, kullanılacağı zaman gerekli miktarda çıkarılıp direkt ısınmış tavaya atılabilir. Aynı şekilde tost makinesi veya ekmek kızartma makinesine de atılarak çok lezzetli bir kahvaltılık seçeneği haline gelebilir.
  • Ekşi mayalı ekmek, ticari beyaz ekmeğe kıyasla çok daha özen isteyen ve elbette ki daha sağlıklı olan bir ekmek çeşididir. Döküm tencerede pişirdiğimiz yuvarlak olan ekmeklerde nem pişme şeklinden dolayı ekmeğin içinde kalıyor bundan dolayı taş üzerinde pişen ekmeklere göre daha uzun süre bayatlamadan kalır. Kızartıldığı zaman içinde kalan nemden dolayı eski lezzetine ve yumuşaklığına gelir.
  • Ekşi mayanın saklanması ve yaşatılabilmesi için ise: Kullanıldığı oran kadar beslenmeli, dokusu cıvık bir çamur gibi olmalı. Bu yüzden su ve un oranı mayanın yapısına göre ayarlanmalı. Maya 6 aydan daha büyükse buzdolabında haftada bir daha genç ise buzdolabında 3 günde bir beslenmeli. Beslendikten sonra maya buzdolabına girmeden önce 1 – 2 saat oda sıcaklığında aktive olması beklenmeli. Yazın çok sıcak havalarda mutlaka soğuk su kullanılması tavsiye edilir. Sıcaklık 30 derece ve üstündeyse mayanın ölme riski çok yüksektir. Ölmüş veya bozulmuş maya şu şekilde anlaşılır üstünde pembe noktacıklar var ise veya rengi pembeye dönmüş ise ölmüş demektir.