Konacık Mahallesi Adliye Caddesi Adalet İş Merkezi No:17 A/6 Bitez -Bodrum Muğla
Bize Ulaşın 0(533) 308 38 61
Unlar

Nefis ekmeklerin kilit sırları da vardır. O sırlardan biri ve belki de en önemlisi unun kalitesidir. Türkiye, bulunduğu coğrafyanın avantajları sayesinde pek çok farklı unun sağlanabildiği bir ülkedir. Peki bu unlar hangileridir ve özellikleri nelerdir?

Tam Buğday Unu

Sıklıkla kullanılan bir un türü olan tam buğday unu, taneden ruşeym ve kepek ayrılmadan öğütülmesi ile elde edilmektedir. En önemli özelliği bütün olarak öğütülmesidir. Aynı şekilde dışarıdan da herhangi bir katkı maddesi eklenmemektedir. Buğdayın doğal hali muhafaza edilerek hazırlanan tam buğday unu yüksek oranda lif içeriğine sahip olduğu için hem tok tutar hem de sindirimi kolaylaştırır. Sodyum, Demir, B6 Vitamini, Folacin, Fosfor, Magnezyum, Bakır ve Çinko bakımından zengindir. Organik olarak kullandığımız unlarımız İç Anadolu bölgesinin buğdaylarındandır.

Çavdar Unu

Çavdar unu, çavdar tahılından elde edilir ve buğdaya göre daha zorlu aşamalar içerir. Çavdar unu ile üretilen ekmek, sağlıklı yaşamda önemli bir yere sahiptir. Sıcaklığın düşük olduğu zamanlarda buğdayın yerine kış ürünü olarak üretilmektedir. Zira tüm tahıllar içerisinde soğuğa en dayanıklı olandır. Kendine özgü, güçlü bir lezzeti olan çavdarın ununda az miktarda glüten vardır. Çavdar ekmeği, buğday ekmeğine oranla daha basık olur, ancak biraz daha kabarık olması için en iyi yöntem çavdar unundan yapılan doğal maya ile mayalanmasıdır.

Siyez Buğday Unu

Başlangıçta yabani olan sonra da ekilerek yetişen ilk buğday, tüm buğdayların atası olarak kabul edilir ve ağırlıklı olarak Kastamonu bölgesinde yetişir. Siyez yalnızca on dört kromozom içerir ve buğdayın en basit genetik türüdür. İçeriğinde mevcut bulunan mineraller ve proteinler, lezzetinin yanı sıra insan sağlığına faydalı yönünü de öne çıkarmaktadır.

Kavılca Buğday Unu

İlk siyez bitkisinin yetiştirilmesinden kısa süre sonra Orta Doğu’da siyez ile başka bir yabani bitkinin doğal karışımı olan kavılca buğday türü, Aegilops Speltoides  ya da ak buğday anası ortaya çıktı. Ak buğday anası kendi genetik özelliklerini siyeze ekleyerek 24 (bazı kaynaklarda 28 kromozom olarak geçiyor) kromozoma sahip daha karmaşık kavılca buğdayını oluşturdu. Buğday türü bitkiler atalarının genlerinin tümünü sürdürme yeteneğine sahiptir. Son dönemlerde Türkiye’de Kars bölgesinde yetiştirilmeye başlayan kavılca buğdayı ağırlıklı olarak ihraç ediliyor iç piyasada ise pahalı olması sebebiyle pek tercih edilmiyor.

 

Yulaf Unu

Yulaf taze olduğu takdirde kolaylıkla tüketilen bir yiyecektir. Özellikle diyet programlarında yer alan ürünler yulaf unu ile üretilmektedir. Bağırsak problemlerini gideren ve vücudu forma sokan yulaf unu, kan şekerini de dengeler. Glisemik indeksi düşük olan yulaf, genel olarak İç Anadolu ve Çukurova’da yetiştirilmektedir.

Mısır Unu

Mısır üretimi yoğun olarak Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilir. Mısır unuyla yapılan ekmek, mısırın yapısında bulunan pek çok vitamini dengeli olarak içerir. Ancak rafine olarak kullanılan mısırda bu vitaminler azalabilir. Glutensiz olduğundan glüten in toleransı olan kişilerin rahatça tükete bileceği bir undur.

Diğer Unlar, Bakliyat Unları ve Glutensiz Unlar

  • Patates Unu
  • Nohut Unu
  • Kestane Unu
  • Keçiboynuzu Unu
  • Kara Buğday (Greçka)
  • Kinoa Unu
  • Pirinç unu
  • Darı Unu
  • Arpa Unu

Son yıllarda benimsenen ürün artırıcı, daha fazla kazanç sağlamayı amaçlayan tarımsal uygulamaların buğdayın sağlığa zararlı hale gelmesine yol açmıştır. Bunun çözümü ise siyez ve kavılca gibi ata buğdaylarının özgün bitkiler olarak organik koşullarda yetiştirilip tekrardan modern buğdayın yerini alması.